Produkt dnia
MorEPA Mini (6 lat +)
MorEPA Mini (6 lat +)
89,00 zł
szt.
Caricol
Caricol
97,00 zł
szt.
Ozonator do pomieszczeń Dr Ozon HD1
Ozonator do pomieszczeń Dr Ozon HD1
599,00 zł
szt.
Nucleoplex
Nucleoplex
69,00 zł
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Właściwości flawonoidów | Neuroprotek

Flawonoidy to związki bioaktywne występujące bardzo powszechnie w warzywach i owocach. Nadają roślinom barwę i pełnią w nich wiele innych istotnych funkcji. Dotychczas poznano i opisano około 4 tysiące związków flawonoidowych. Ze względu na różnice w budowie dzieli się je na:

 • flawanony,
 • flawanole,
 • flawony,
 • izoflawony,
 • flawonole.

 

Źródłem flawonoidów są owoce cytrusowe, zielone rośliny liściaste oraz rośliny strączkowe. Ponadto produktami, w których możemy znaleźć te substancje, są kawa, kakao, a nawet czerwone wino. Związków flawonowych dostarczają nam warzywa (buraki, pomidory, cebula, papryka, brokuły, seler), przyprawy, niektóre ze zbóż, a także wiele innych roślin. Bardzo ważne jest zatem zdrowe odżywianie się, czyli dieta bazująca w dużej mierze na owocach i warzywach.

Zauważa się możliwość działania przeciwnowotworowego flawonoidów, dlatego warto chociażby pić zieloną herbatę, która może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Największą ilość flawonoidów znajdziemy w żywności, która nie została poddana obróbce termicznej.

Flawonoidy wykazują działanie:

 • przeciwzapalne,
 • przeciwnowotworowe,
 • przeciwmiażdżycowe
 • zapobiegające powstawaniu zakrzepów,
 • antyarytmiczne,
 • obniżające ciśnienie krwi,
 • rozkurczowe,
 • moczopędne,
 • detoksykujące,
 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwwirusowe,
 • przeciwalergiczne.

 

Metabolizm flawonoidów nie został dobrze poznany, jednak szacuje się, że co najmniej w połowie związki te przechodzą z przewodu pokarmowego do krwi w postaci niezmienionej, a pozostałe są metabolizowane głównie w wątrobie i jelitach. Ich szerokie prozdrowotne działanie wynika z aktywności przeciwutleniającej, która jest zależna od ilości grup hydroksylowych oraz ich położenia względem siebie.

W suplemencie NeuroProtek znajdziemy 3 flawonoidy:

 1. Luteolina

 

Luteolina ma wiele udokumentowanych badaniami działań prozdrowotnych. Rośliny bogate w luteolinę stosowano w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia różnych chorób, takich jak nadciśnienie, stany zapalne czy też nowotwory. Obecnie zastosowanie luteoliny skupia się przede wszystkim na przejawianej przez nią zdolności ochrony komórek nerwowych, dzięki czemu wpływa na pamięć i koncentrację.

W wielu badaniach wskazano na to, że substancja ta wykazuje korzystne działanie neuroprotekcyjne w badaniach laboratoryjnych na komórkach, jak i w trakcie testów na zwierzętach. Jej działanie ochraniające komórki nerwowe polega na zmniejszaniu nadaktywności mikrogleju. Luteolina hamuje patologiczną aktywność w obszarze mikrogleju, dzięki czemu chroni mózg przed degeneracją.

Luteolina zmniejsza również wydzielanie cytokin w mózgu dzięki czemu zmniejsza stany zapalne. Stosowanie tego flawonoidu jest także pomocne w łagodzeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

 1. Kwercetyna

 

Najbardziej rozpowszechnionym flawonoidem jest właśnie kwercetyna. Jej działanie na poziomie komórkowym zakłóca procesy transformacji zdrowych komórek w komórki nowotworowe. Oprócz tego posiada również właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Hamuje ona wydzielanie histaminy, dzięki czemu należy do składników łagodzących objawy alergii. Dzięki swoim właściwościom zapobiega astmie i nieżytowi nosa. Ma również wpływ na układ krążenia, chroni naczynia krwionośne przed powstawaniem złogów miażdżycowych oraz przeciwdziała powstawaniu zakrzepów.  

Warto również wspomnieć, że kwercetyna zapobiega proliferacji komórek nowotworowych oraz pobudza do apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci zmienionych nowotworowo komórek, dzięki czemu może być uznawana jako środek zapobiegający nowotworom.

 1. Rutyna

 

Rutyna jest flawonoidem, którego wchłanianie zachodzi w jelicie cienkim, jednak większość przemian biochemicznych istotnych dla organizmu zachodzi w wątrobie. W badaniach rutyna wykazuje działanie neuroprotekcyjne, chroniąc zagrożone komórki przed zniszczeniem.

Chroni ona błony komórkowe przed zniszczeniem, ze względu na swoje silne właściwości przeciwutleniające, zapobiega też powstawaniu wolnych rodników. Dzięki temu ma również wpływ na zwiększenie odporności organizmu, zmniejszenie podatności na infekcje oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z długotrwałym stresem oksydacyjnym, między innymi chorób nowotworowych.

Rutyna działa również uszczelniająco na naczynia krwionośne poprawiając ich elastyczność oraz przeciwdziałając obrzękom i stanom zapalnym. Wzmocnione naczynia krwionośne są mniej przepuszczalne dla drobnoustrojów, dzięki czemu ich zdolność do tworzenia skupisk zapalnych jest mniejsza. Wraz z witaminą C i wapniem rutyna tworzy kompleks o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Preparaty dedykowane ochronie i wzmocnieniu kondycji wzroku zazwyczaj są bogate w rutynę, ponieważ chroni ona siatkówkę oka przed wolnymi rodnikami oraz obniża ciśnienie w gałce ocznej.

Jej działanie udowodniono również w chorobach tkanki łącznej, na przykład chorobie zwyrodnieniowej stawów, ponieważ wzmacnia stawy, więzadła i ścięgna oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Co ciekawe, ma również działanie przeciwalergiczne, ponieważ podobnie do kwercetyny, hamuje wydzielanie histaminy, dzięki czemu może na wczesnym etapie lokować reakcje alergiczne.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl