Produkt dnia
MorEPA Mini (6 lat +)
MorEPA Mini (6 lat +)
89,00 zł
szt.
Caricol
Caricol
97,00 zł
szt.
Ozonator do pomieszczeń Dr Ozon HD1
Ozonator do pomieszczeń Dr Ozon HD1
599,00 zł
szt.
Nucleoplex
Nucleoplex
69,00 zł
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Tłuszcze - niezbędne czy niebezpieczne?

kwasy omega-3 w sklepie drlucas.com.pl

Tłuszcze kojarzą się wszystkim z czymś niezdrowym i niepotrzebnym, czego należy unikać jak ognia, jeśli chce się zachować zdrowie i dbać o linię. Lekarze i dietetycy przestrzegają przed spożywaniem tłustych pokarmów, osoby dbające o szczupła sylwetkę szukają produktów z minimalna zawartością tłuszczu. Podejście takie jest jednak nie do końca słuszne. Ten sam lekarz, który przestrzega przed spożywaniem tłustych pokarmów przyzna, że tłuszcze są niezbędnym składnikiem odżywczym którego nie może zabraknąć w zdrowej i zbilansowanej diecie.  Tłuszcz jest składnikiem pożywienia mającym najwyższą gęstość energetyczną wśród makroskładników i jest wykorzystywany w organizmie człowieka przede wszystkim jako źródło energii. O co w takim razie chodzi z tłuszczami? Jak można go zarówno spożywać jak i unikać? Okazuje się, że sam w sobie tłuszcz nie jest zagrożeniem. Problemem jest rodzaj tłuszczu który spożywamy.

 

Tłuszcze stanowią dla organizmu budulec i jedno ze źródeł energii. Występują zarówno w organizmach zwierzęcych jak i roślinnych. U zwierząt stanowią materiał zapasowy odkładający się w organizmie na cięższe czasy, kiedy zwykły pokarm jest mniej dostępny (przykład zwierząt tyjących przed zimą), oraz materiał amortyzujący różne narządy wewnętrzne, chroniący delikatne elementy organizmu przed urazami. Tłuszcze roślinne znajdują się przede wszystkim w nasionach i owocach i stanowią składnik odżywczy pomagający nasionom znaleźć energię do wykiełkowania nawet po długim czasie leżakowania.

kwasy omega-3 w sklepie drlucas.com.pl

Jednymi z najważniejszych tłuszczów dla organizmu człowieka są kwasy tłuszczowe. Są niezbędnym do życia źródłem energii i budulcem wszystkich komórek ciała - wchodząc w skład glikolipidów i fosfolipidów stanowią element budulcowy błony komórkowej. Uczestniczą w tworzeniu przez organizm (biosyntezie) substancji o działaniu hormonów tkankowych (prostaglandyny, tromboksany).

Cząsteczki kwasów tłuszczowych zbudowane są z atomów węgla i wodoru i tlenu. W zależności od tego czy w cząsteczce kwasu jest dużo wodoru czy mało w stosunku do ilości węgla kwasy są nasycone (niezdrowe dla organizmu) lub nienasycone (zdrowe i potrzebne dla organizmu). Tłumacząc w inny sposób kwasy nienasycone to taki w których atomy węgla łączą się z atomami wodoru podwójnym wiązaniem (w kwasach tłuszczowych może występować od 0 do 6 takich wiązań). Wiązanie podwójne z atomem wodoru zabiera miejsce kolejnemu wiązaniu pojedynczemu przez co atomów wodoru jest mniej.

Podział kwasów tłuszczowych obejmuje 3 kategorie:

 • Nasycone kwasy tłuszczowe - nie posiadają wiązań podwójnych pomiędzy atomami węgla, wszystkie wiązania w łańcuchu węglowym są wysycone wodorem
 • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe - posiadają jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla
 • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe - posiadają co najmniej dwa wiązania podwójne pomiędzy atomami węgla.

 

W praktyce łatwo je odróżnić, gdy występują w większych ilościach. Im kwas tłuszczowy jest bardziej nasycony tym jego konsystencja jest bardziej stała. Nasycone kwasy tłuszczowe to np. smalec, tłuszcz w boczku zwierzęcym, margaryna. Kwasy nienasycone to oliwa z oliwek, różne oleje roślinne oraz wyjątek w świecie zwierzęcym – olej rybny.

Jeśli kwas tłuszczowy jest nienasycony to posiada przynajmniej jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla. Miejsce w którym znajduje się pierwsze podwójne wiązanie nazywane jest pozycją omega. Jeśli lokalizacja pierwszego podwójnego wiązania jest przy węglu trzecim jest to kwas omega 3, jeśli przy węglu szóstym licząc od węgla omega, wówczas jest to kwas tłuszczowy omega 6.

 • Kwasy Omega 3 – pierwsze podwójne wiązanie występuje przy trzecim atomie węgla
 • Omega 6- pierwsze podwójne wiązanie występuje przy szóstym atomie węgla

 

Kwasy tłuszczowe nasycone (te szkodliwe dla organizmu) nie posiadają w ogóle wiązań podwójnych, przez co upraszczając trochę temat nie maja już miejsca na wiązanie się w inne związki bo wszystkie wiązania są wysycone wodorem. Mogą być przez organizm jedynie magazynowane i są odpowiedzialne za przyrost wagi i zamienianie się w zły cholesterol. Nasycone kwasy tłuszczowe które przyswaja nasz organizm to różniące się liczbą atomów węgla:

 • kwas detanowy
 • kwas laurynowy
 • kwas mirystynowy
 • kwas palmitynoy
 • kwas stearynowy

 

Kwas mirystynowy, palmitynowy, kwas laurynowy zwiększają stężenie cholesterolu  LDL (złego cholesterolu) i prowadzą tym samym do rozwoju miażdżycy.

Kwas dekanowy należy do kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych – nie podnosi stężenia cholesterolu LDL, jest metabolizowany podobnie jak węglowodany.

Kwas stearynowy nie podnosi stężenia LDL – ulega konwersji w kwas oleinowy.

 

Zdrowe i niezbędne dla funkcjonowania naszego organizmu są kwasy tłuszczowe nienasycone czyli Kwasy omega-3 i omega-6 nazywane niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT). Są one dostarczane do naszego organizmu tylko i wyłącznie przez pożywienie. Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć (w przeciwieństwie do praktycznie wszystkich innych lipidów), przez co bardzo istotne jest żeby dostarczać je w równych proporcjach. Zbyt duża ilość kwasów omega-6 w stosunku do omega-3 może prowadzić do gromadzenia komórek tłuszczowych, krzepnięcia krwi czy rozwoju stanów zapalnych.

Kwasy Omega-3

kwasy omega-3 w sklepie drlucas.com.pl

Kwasy OMEGA-3 obniżają przede wszystkim poziom trójglicerydów (TG) w surowicy krwi, poziom cholesterolu frakcji LDL (tzw. „zły cholesterol”) oraz wpływają na wzrost HDL (tzw. „dobry” cholesterol). Jest to bardzo korzystne zjawisko, gdyż wysoki poziom TG, uznawany jest za niezależny czynnik ryzyka miażdżycy, podobnie jak wysoki poziom cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL.


Kwasy te hamują rozwój guzów, namnażanie się tkanki nowotworowej w tym również jej rozprzestrzenianie. W ten sposób wpływają na zapobieganie nowotworom i mogą być wykorzystywane w profilaktyce tej choroby. Szczególnie dotyczy to raka gruczołu krokowego (prostaty), piersi i jelita grubego.


Najważniejsze kwasy omega-3 czyli EPA i DHA zapobiegają zapaleniom stawów, przez co łagodzą bóle reumatoidalne, wspomagają leczenie stanów zapalnych, choroby Leśniowskiego – Crohna, astmy i zapalenia dziąseł. Więcej o EPA i DHA można przeczytać tutaj.

DHA zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i otyłości, dzięki takim właściwościom jak: łagodzenie uczucia łaknienia (poprzez uaktywnianie leptyny – hormonu odpowiedzialnego za zmniejszanie apetytu i łatwiejsze spalanie kalorii) oraz zapobieganie wahaniom poziomu cukru we krwi. Poza tym kwas ten uwrażliwia tkanki na działanie insuliny.
DHA wchodzi w skład tkanki nerwowej, a w szczególności kory mózgowej, przez co usprawnia jej pracę. Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i stwardnienia rozsianego (SM). Podejrzewa się także, że ma wpływ na dysleksję i inteligencję, a poza tym przeciwdziała depresji, stresowi i agresji. Ponadto kwas DHA wchodzi w skład siatkówki oka, przez co korzystnie wpływa na wzrok.

Omega- 3 ujędrniają i ożywiają koloryt skóry, wzmacniają paznokcie i włosy, poprawiają stan serca i naczyń krwionośnych. Odgrywają również znaczącą rolę w rozwoju płodu. Zapobiegają przedwczesnym porodom, warunkują odpowiednią masę urodzeniową noworodków.
Jeśli w organizmie występuje ich niedobór (szczególnie DHA), zwłaszcza w późnym okresie życia płodowego oraz we wczesnym niemowlęctwie, może to doprowadzić do osłabienia centralnego układu nerwowego, a w następstwie – do pogorszenia zdolności uczenia się, spadku inteligencji oraz innych funkcji psychicznych. Szczególnie ważne jest więc, aby kobiety w ostatnim trymestrze ciąży oraz we wczesnym okresie karmienia piersią otrzymywały odpowiednie ilości kwasów tłuszczowych omega – 3, gdyż przechodzą one z diety matki do płodu i pokarmu kobiecego, stanowiąc naturalne ich źródło dla dziecka.

Niestety ich synteza zostaje zahamowana w podeszłym wieku, co prowadzi do pogorszenia funkcjonowania układu nerwowego. Kwasy te są w znacznym stopniu podatne na utlenianie oraz posiadają nieakceptowany przez niektórych smak i zapach.

Głównym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega- 3 są oleje roślinne tj. rzepakowy, lniany i sojowy oraz ryby i ssaki morskie, a także żółtko jaja, nasiona soi i orzechy włoskie. Spożycie 100-200 g ryb morskich dostarcza 2 g tych kwasów.

Można je również przyjmować w formie kapsułkowanej lub z produktami specjalnie wzbogacanymi w EPA i DHA. Ostatnio na rynku pojawiły się produkty spożywcze fortyfikowane kwasami tłuszczowymi z rodziny n – 3 takie jak jajka (karmione kwasami n – 3 kury gromadzą je w żółtku), margaryny czy mleko.

Więcej o działaniu omega-3 można przeczytać tutaj.

 

Kwasy Omega-6

Kwas linolowy (główny przedstawiciel rodziny omega-6) wydaje się być istotny z punktu widzenia zapewniania odpowiedniego wzrostu, gojenia ran, czynności nerek i wątroby oraz zapobiegania zakażeniom. Kwasy omega- 6 wykazują również korzystne oddziaływanie w odniesieniu do obniżania poziomu tzw. „złego” cholesterolu (frakcji LDL). Stwierdzono jednak, że wysokie spożycie tych kwasów, oprócz obniżania „złego” cholesterolu może powodować również obniżenie tzw. „dobrego” cholesterolu (frakcji HDL).

Kwasy tłuszczowe omega-6 zwiększają utlenianie cholesterolu LDL, co w konsekwencji może prowadzić do odkładania utlenionego tłuszczu na ściankach tętnic prowadząc do ich stwardnienia, zwężenia światła naczyń krwionośnych, a w przyszłości chorób serca. Skutkiem działania hormonów tkankowych wytwarzanych przez omega-6 jest także proliferacja i rozrost komórek nowotworowych szczególnie w okolicach gruczołu sutkowego, jelita grubego i prostaty. Dzieje się tak, kiedy zachwiana zostaje równowaga między proporcjami kwasów z rodzinyomega-3 i rodziny omega-6. Należy więc bezwzględnie zadbać o odpowiednie proporcje między nimi.

 

W związku z odejściem od spożywania ryb, czy kilku popularnych kiedyś bardziej olejów (np. oleju rzepakowego) i wzrostem popularności innych olejów roślinnych, stosunek kwasów omega- 6 do omega- 3 we współczesnej diecie waha się pomiędzy wartościami 20:1 oraz 40:1.  Stanowi to ogromną różnicę wobec podobnych wskaźników ustalonych dla diety naszych przodków. Ta niekorzystna zmiana w odżywianiu może odbijać się na długości życia i ogólnym stanie zdrowia współczesnego człowieka.

Zalecane dzienne normy wskazują, że odpowiednia proporcja kwasów omega-3 do omega-6 powinna być jak 4: 5.

 

Objawy, które towarzyszą deficytowi omega-3 w organizmie to:

 • sucha skóra i włosy,
 • częste infekcje ucha środkowego,
 • problemy z drogami oddechowymi (astma, zapalenie oskrzeli),
 • częste oddawanie moczu,
 • pragnienie,
 • nadwaga,
 • zespół suchego oka,
 • obniżenie odporności,
 • wolne gojenie się ran,
 • pękanie skóry na piętach,
 • "brzydkie" paznokcie,
 • chroniczne zapalenie gardła,
 • kurcze nóg w czasie chodzenia,
 • apetyt na tłuszcze,
 • wiele szybsze starzenie się,
 • choroby układu krążenia (zawał, wylew).

 

kwasy omega-3 w sklepie drlucas.com.pl

Kwasy tłuszczowe omega – 6 znajdują się w dużych ilościach w olejach: kokosowym, słonecznikowym, kukurydzianym, z nasion winogron, arachidowym, sezamowym i sojowym oraz w produkowanych z nich margarynach. Pamiętać przy tym należy, że oleje roślinne bogate w te kwasy należy spożywać w postaci surowej. Nie powinno się ich używać do smażenia.

Podczas smażenia powstają związki (nadtlenki, wodorotlenki lipidowe), które wykazują miażdżycorodne działanie i prawdopodobnie mają działanie pronowotworowe. Spożywanie utlenionych olejów stwarza także warunki do rozwoju stanu zapalnego, chorób degeneracyjnych oraz przedwczesnego starzenia się komórek i tkanek.

Jedynymi tłuszczami nadającymi się do obróbki kulinarnej w wysokich temperaturach, czyli smażenia i pieczenia, są olej rzepakowy nisko- lub bezerukowy oraz oliwa z oliwek. Te dwa tłuszcze zawierają przede wszystkim kwasy jednonienasycone. Pozostałe oleje, dostarczające głównie kwasów wielonienasyconych, są niezbędne w prawidłowym żywieniu, lecz tylko wtedy, gdy są spożywane na surowo.

 

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: * * * * *

 

 

morepa w sklepie drlucas.com.plnajlepsze omega3 w sklepie drlucas.com.plnajlepsze omega3 w sklepie drlucas.com.pl 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl