Produkt dnia
MorEPA Mini (6 lat +)
MorEPA Mini (6 lat +)
89,00 zł
szt.
Caricol
Caricol
97,00 zł
szt.
Ozonator do pomieszczeń  Dr Ozon HD1
Ozonator do pomieszczeń Dr Ozon HD1
599,00 zł
szt.
Nucleoplex
Nucleoplex
69,00 zł
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak wybrać dobre omega-3?

kwasy omega-3 w sklepie drlucas.com.pl

Jak donosi prasa naukowa badania prowadzone w ciągu ostatnich lat wykazują bardzo korzystny wpływ kwasów omega-3 na funkcjonowanie organizmu człowieka. Począwszy od poprawy ogólnej odporności, poprzez dobroczynne działanie na serce i układ naczyniowy a skończywszy na poprawie funkcjonowania układu nerwowego (pamięć, koncentracja, szybkość uczenia się) - kwasy omega-3 są prawdziwym skarbem natury. W dużych ilościach występują w rybach i owocach morza, które jednakże w Polsce nie są zbyt popularne. Dlatego warto pamiętać o uzupełnianiu diety w te składniki. Czy jednak wszystkie preparaty mają tę samą jakość, czystość i skład? Niestety są tutaj ogromne różnice. Jak zatem wybrać bezpieczny i skuteczny preparat z kwasem omega-3?

Poniżej zamieściliśmy szereg porad, którymi należy się kierować przy wyborze.

Zastanawiając się nad wyborem dobrego suplementu pamiętajmy, że najważniejszy jest stosunek jakości do ceny. W przypadku produktów zdrowotnych, w tym suplementów diety, niska cena oznacza gorsze składniki, mniej wymagający proces produkcji, gorszą jakość produktu, większą zawartość zanieczyszczeń i produktów obróbki chemicznej i co najważniejsze mniejszą ilość składników aktywnych przypadających na porcję, oraz ich gorszą przyswajalność. Wielokrotnie okazuje się, że aby osiągnąć efekt jaki daje przyjęcie jednej porcji „drogiego” suplementu, musielibyśmy przyjąć nawet do kilkunastu porcji suplementu „taniego”. Z powyższych powodów w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się produktowi „od środka”

 

1. Ilość kwasów omega-3 w kapsułce

kwasy omega3 w sklepie drlucas.com.pl

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zawartość DHA i EPA w kapsułce. DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy odpowiedzialny jest za obniżanie ilości trójglicerydów we krwi, a zatem za poprawienie wydolności serca. Niedobór DHA powoduje natomiast między innymi obniżenie poziomu serotoniny (produkowanego przez organizm hormonu szczęścia) w mózgu. Często jest także związany z występowaniem zaburzeń psychicznych- depresji, ADHD, jak również choroby Alzheimera.

Drugim z kwasów wchodzącym w skład Omega 3 jest EPA, czyli kwas eikozapentaenowy. On z kolei wspomaga działanie układu nerwowego, przekazywanie informacji pomiędzy włóknami nerwowymi, w związku z czym pomocny jest przy problemach z nauką i koncentracją.

Większość dostępnych na rynku produktów z kwasami omega-3 zawiera ok 10-40% kwasów omega-3 w jednej kapsułce / jednej dawce. Cała reszta to różnego rodzaju substancje konserwujące, elementy kapsułki i inne niepotrzebne naszemu organizmowi, a często wręcz szkodliwe substancje.

Niekwestionowane pierwszeństwo na rynku mają w tej dziedzinie produkty firmy Minami Nutrition, w których zawartość kwasów omega-3 w jednej kapsułce waha się, w zależności od produktu, pomiędzy 80 a 95%.

Druga niesłychanie ważną kwestia jest wagowa zawartość kwasów omega-3 w kapsułce.

Większość dostępnych na rynku produktów zawiera od 50-60mg do maksymalnie 200-300mg EPA i DHA. Zgodnie z przyjętymi w ostatnich czasach zalecanymi normami powinno się przyjmować około 1000mg kwasów EPA i DHA dziennie. Osoby z problemami z sercem powinny zażywać dziennie nawet większą dawkę tych kwasów (dane udostępnione przez AHA – American Heart Association oraz Cardiac Rehabilitation and Prevention at the Ochsner Heart and Vascular Institute w Nowym Orleanie). Oznacza to, że w przypadku produktów dotychczas dostępnych na polskim rynku dziennie powinno się zażywać 5 do nawet 20 kapsułek. Także i na tej płaszczyźnie najlepsze okazują się produkty Minami Nutrition, w których zawartość EPA i DHA jest tak duża, że wystarczy jedna kapsułka dziennie, aby zapewnić maksymalną ilość najlepiej przyswajalnych kwasów omega-3.

Inna istotną kwestią jest to, jak dobrze przyswajalne są kwasy omega-3 przez organizm – a to zależy od procesu ich pozyskiwania, o czym niżej.

Proporcja DHA do EPA powinna być dobierana w zależności od oczekiwanego efektu. Producenci dobrych kwasów omega-3 posiadają zawsze w swojej ofercie kilka rodzajów suplementów kwasów omega-3.

 

2. Czystość oleju rybnego

kwasy omega-3 w sklepie drlucas.com.pl

Kwasy omega-3 pozyskiwane są w największym stężeniu z oleju rybnego z ryb i owoców morza. W dzisiejszych czasach, w związku z ogromną skalą zanieczyszczeń wytwarzanych przez przemysł i rolnictwo, ryby i owoce morza także zawierają wiele substancji toksycznych. Zanieczyszczenia te (szczególnie: rtęć, PCB, dioksyny i chlordany) kumulują się szczególnie w tkankach ryb oleistych, z których produkuje się olej rybi. Z tego powodu niezwykle ważne jest aby przyjmować kwasy tłuszczowe omega-3 pozyskiwane z ryb z najczystszych możliwych łowisk. Dodatkowo zauważono, że stężenie zanieczyszczeń i toksycznych związków jest tym większe, im większa jest ryba (ryby oleiste są drapieżnikami, a im większy drapieżnik tym wyżej stoi w łańcuchu pokarmowym i tym więcej innych zanieczyszczonych organizmów skonsumował i przetworzył odkładając zanieczyszczenia w tkance tłuszczowej). Dlatego poza czystością łowisk niezwykle istotne jest, aby kwasy omega-3 pozyskiwane były z ryb małych gatunków i to najlepiej głębinowych, bo im głębiej, tym stężenie zanieczyszczeń jest niższe.

Ze względu na łatwość, z jaką olej rybi może podlegać procesom utleniania i jełczenia, istotne będą również warunki podczas procesu produkcyjnego, dostęp światła i tlenu, a także wysoka temperatura, dodatek przeciwutleniaczy oraz czas, jaki upływa od momentu połowu do czasu umieszczenia produktu w butelce lub kapsułce. 

Również w tym przypadku bezkonkurencyjne są produkty firmy Minami Nutrition z MorEPA na czele. Kwasy omega-3 producent ten uzyskuje z głębinowych ryb małych gatunków (makrela, sardynka, anchois), pozyskiwanych na łowiskach oceanu spokojnego na wysokości Peru, oraz na ocenie antarktycznym pomiędzy Ameryką południową a Antarktydą. Specjalny opisany niżej proces destylacji kwasów omega-3 jest znacznie krótszy, czyściejszy i przebiega w dwukrotnie niższych temperaturach, niż używane przez konkurencję procesy destylacji molekularnej. 

 

3.    Proces produkcji

kwasy omega-3 w sklepie drlucas.com.pl

Większość preparatów zawierających olej rybi z nienasyconymi kwasami omega-3 produkuje się bez śledzenia poszczególnych elementów tego procesu. Pierwszym z nich jest miejsce połowu ryb przeznaczonych do dalszego przetworzenia. Są one dokonywane w niekontrolowanych strefach mórz i oceanów. Wyłowione ryby są następnie przetwarzane na mączkę rybną i przekazywane do zakładów, gdzie pozyskiwany jest z niej olej rybny. Do tego celu wykorzystuje się rozpuszczalniki chemiczne, wpływające na jakość oleju. Niejednokrotnie, w celu zwiększenia zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych olej podgrzewa się w procesie destylacji do temperatury ok. 200 °C. Niestety taki proces technologiczny prowadzi do utraty cennych składników i naturalnych właściwości oleju rybnego, a także do przekształcania się wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w szkodliwe dla organizmu kwasy tłuszczowe o wiązaniach trans. Proces ten wpływa też na przyswajalność otrzymanych w ten sposób kwasów omega-3, na ich czystość i ewentualną zawartość szkodliwych związków, oraz co nie mniej ważne, na szybkość ich utleniania i jełczenia. 

Konkurencyjnym procesem pozyskiwania kwasów omega-3 w wysokich stężeniach jest proces destylacji w niskich temperaturach przy użyciu dwutlenku węgla (EFP – nadkrytyczna destylacja CO2). Proces jest znacznie krótszy, nie używa się w nim rozpuszczalników chemicznych, ani kwasów nasyconych. Proces pozwala na uzyskanie kwasów omega-3 o kilkakrotnie wyższej przyswajalności i czystości. Ze względu na krótki czas trwania i nie poddawanie w nim oleju wysokim temperaturom, uzyskane w nim kwasy omega-3 są kilkukrotnie bardziej odporne na utlenianie.

Proces pozyskiwania oleju rybnego w niskiej temperaturze jest zaawansowany technologicznie i kosztowny. Wytworzone w tym procesie kwasy omega-3 są kilkukrotnie lepiej przyswajalne, czyściejsze i nie zawierają sztucznych chemicznych dodatków. Oznacza to, że jeśli producent nie wspomina na swoim opakowaniu, czy ulotce ani słowem o tym właśnie sposobie destylacji, kwasy omega-3 zostały uzyskane w normalny, mniej zdrowy sposób.

Jedynymi suplementami kwasów omega-3 obecnymi na polskim rynku, uzyskanymi w procesie destylacji nadkrytycznej CO2 w niskiej temperaturze są na moment pisania tego artykułu suplementy firmy Minami Nutrition.

 

4. Współczynnik jełczenia oleju rybiego

Jedną z jednostek pozwalających na ocenę świeżości oleju rybiego jest jednostka zwana TOTOX. Im jest ona wyższa, tym bardziej jest zjełczały olej. Graniczną wartością, wyznaczającą dobrą jakość tłuszczu do spożycia jest wartość Totox poniżej 20. W 2010 roku przeprowadzono badania 110 preparatów zawierających kwasy omega-3, dostępnych w norweskich aptekach. Okazało się, że spośród wszystkich preparatów, tylko trzy z nich uzyskały wynik poniżej 20 jednostek.

Preparaty omega-3 zawierające zjełczały olej z ryb, czyli posiadające wysoki poziom TOTOX mogą być szkodliwe. Zjełczałe oleje z ryb namnażają powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają błony komórkowe. Najczęstszymi skutkami ubocznymi są: nudności, wzdęcia, biegunka, powstawanie gazów jelitowych.

Na polskim rynku istnieje aktualnie tylko kilka produktów z kwasami omega-3 mieszczącymi się w narzuconej normie 20. Jednym z nich są suplementy firmy Minami Nutrition z wartością totox poniżej 5.

 

5.    Certyfikaty

jedyne kwasy omega3 z certyfikatem emas w sklepie drlucas.com.pl

Najlepsze i najczyściejsze suplementy posiadają certyfikaty Wspólnotowego Systemu Ekozarządzania i Audytu (EMAS). Certyfikat ten oznacza, że  suplementy pozyskiwane są w sposób ekologiczny, z poszanowaniem środowiska naturalnego, spełniając najwyższe normy jakościowe.

Z dostępnych na polskim rynku suplementów kwasów omega-3 certyfikat EMAS posiadają jedynie produkty firmy Minami Nutrition.

Podsumowując temat wyboru dobrych suplementów kwasów omega-3: kierujmy się przede wszystkim zawartością kapsułki. Zwracajmy uwagę na ilość i stężenie kwasów omega-3, ich przyswajalność i czystość. Sprawdźmy z jakich ryb są pozyskiwane i w jaki sposób, sprawdźmy ich współczynnik jełczenia i sprawdźmy czy producenci mogą pochwalić się jakimiś certyfikatami.

Pamiętajmy, że cena jest ostania rzeczą na jaką powinniśmy patrzeć, ponieważ skoro zdecydowaliśmy się już na suplementację to chcemy żeby przyniosła ona jakiś pozytywny efekt dla naszego organizmu. Pamiętajmy też, że cena często jest niska jedynie na pierwszy rzut oka. Jeśli dziennie dla pożądanego efektu musimy przyjąć 5-12 kapsułek niskiej jakości kwasów omega-3, żeby osiągnąć zalecaną normę minimalną, może się okazać że względnie niska cena jest tak naprawdę bardzo wysoka.   

Według przeprowadzonej przez nas analizy najlepszych dostępnych na rynku suplementów omega-3 produkty firmy Minami Nutrition są bezkonkurencyjne i biją swoich konkurentów na każdym polu, również jeśli chodzi o cenę. Jeżeli porównamy cenę 1 opakowania produktu Minami Nutrition  z najlepszymi produktami konkurencyjnymi, zadając sobie trud przeliczenia rzeczywistej ceny 1000mg EPA to okaże się, że produkt ten możby być nawet 2 razy tańszy. Jakiegokolwiek jednak suplementu Państwo by nie wybrali zawsze warto czytać ulotki i informacje na opakowaniu i porównywać produkty, kierując się opisanymi wyżej zasadami.

 

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: * * * * *

 

 

morepa w sklepie drlucas.com.plnajlepsze omega3 w sklepie drlucas.com.plnajlepsze omega3 w sklepie drlucas.com.pl 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl