Produkt dnia
MorEPA Mini (6 lat +)
MorEPA Mini (6 lat +)
89,00 zł
szt.
Caricol
Caricol
97,00 zł
szt.
Ozonator do pomieszczeń Dr Ozon HD1
Ozonator do pomieszczeń Dr Ozon HD1
599,00 zł
szt.
Nucleoplex
Nucleoplex
69,00 zł
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak chronić wątrobę? | LiverFlo

 

Dbanie o prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest niezwykle ważne. Wpływ na pracę wątroby ma styl życia, dieta oraz czynniki zewnętrzne, takie jak narażenie na toksyny, leki czy alkohol. Niewłaściwa dieta oraz narażenie na toksyny i inne substancje są dosyć powszechne wśród ludzi, dlatego tak ważne jest zadbanie o dostarczenie odpowiednich składników wspomagających pracę wątroby.

Takimi składnikami są na przykład:

 • fosfolipidy (np. PPC),
 • sylimaryna,
 • S-adnenozylometionina (SAMe),
 • Glycyrrihiza glabra L. (wyciąg z lukrecji gładkiej).

Wszystkie te składniki znajdziemy w suplemencie diety LiverFlo.

 

Fosfolipidy

Fosfolipidy to związki chemiczne z rodziny lipidów, czyli tłuszczów. Wytwarzane są przez ludzki organizm, ale również mogą być dostarczane z niektórymi produktami żywnościowymi. Stanowią one ważny budulec błon komórkowych w organizmie człowieka, w tym błon komórkowych hepatocytów, czyli komórek wątroby. Właśnie dlatego odpowiednia podaż fosfolipidów jest niezbędna do prawidłowej pracy wątroby. Najważniejszym fosfolipidem z punktu widzenia prawidłowej pracy wątroby jest fosfatydylocholina.

Działanie czynników zewnętrznych takich jak: alkohol, niektóre toksyczne dla wątroby leki, długotrwała nieprawidłowa dieta czy inne toksyny prowadzi do uszkodzenia błon hepatocytów. Wątroba jest narządem, który posiada dużą zdolność do regeneracji, a  odbudowa błon komórkowych następuje, kiedy dostarczymy jej budulec, czyli właśnie fosfatydylocholinę

Czynniki zewnętrzne wpływające destrukcyjnie na komórki wątrobowe to:

 • alkohol,
 • leki,
 • czynniki immunologiczne,
 • czynniki alergiczne.

Fosfolipidy poprawiają pracę enzymów wątrobowych i wspierają odbudowę uszkodzonego organu, poprzez:

 • hamowanie włóknienia oraz stłuszczenia wątroby,
 • ochronę i regenerację hepatocytów,
 • wspieranie wchłaniania witamin,
 • regulowanie poziomu cholesterolu,
 • poprawie przepływu krwi.

 

Sylimaryna

Sylimaryna jest związkiem pochodzenia roślinnego, pozyskiwanym z łupin nasiennych ostropestu plamistego. Sylimarynę stosuje się w przypadku uszkodzenia wątroby, które najczęściej spowodowane jest czynnikami drażniącymi, np. toksynami. Jest pomocna przy stosowaniu dużych ilości leków, które wykazują efekt pierwszego przejścia (przechodzą przez wątrobę jednocześnie obciążając ją).

Ten związek stabilizuje błonę komórkową hepatocytów, a także hamuje tworzenie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, obniża cholesterol LDL, wspomaga odbudowę wątroby przy leczeniu marskości wątroby.

Działanie ochronne występuj poprzez różne mechanizmy działania:

 • działanie antyoksydacyjne
 • hamowanie wnikania toksyn do wnętrza hepatocytów
 • działanie przeciwzapalne
 • hamowanie procesów włóknienia w wątrobie

Sylimaryna wykazuje silne działanie detoksykujące i przeciwzapalne, a ponadto żółciotwórcze. Dzięki temu chroni przed działaniem toksyn. Stwierdzono, że jest pomocna w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób wątroby, w tym m.in. w niealkoholowej chorobie stłuszczeniowej wątroby (NAFLD). Poprzez usprawnianie funkcji wątroby może również zapobiegać marskości wątroby.

 

S-adnenozylometionina (SAMe)

S-adenozylometionina to substancja chemiczna, która jest pochodną metioniny i adenozyny. Występuje we wszystkich komórkach organizmu i odpowiada za ich prawidłowe funkcjonowanie. Ponadto kontroluje wiele procesów metabolicznych, między innymi syntezę fosfatydylocholiny, o której już wcześniej wspomniano. W organizmie SAM-e wytwarzana jest głównie w wątrobie.

W następstwie wielu procesów biochemicznych, które zachodzą w wątrobie, powstaje wiele reaktywnych i szkodliwych form tlenu, tak zwanych rodników. W zwalczaniu negatywnych rodników bierze udział glutation, czyli jeden z najważniejszych przeciwutleniaczy. SAM-e zwiększa poziom dostępnego glutationu. Wykazano, że podawanie SAM-e może nawet podwoić ilość tego związku, co poprawia zdolności regeneracyjne wątroby.

SAM-e może zmniejszać stężenie bilirubiny u pacjentów z przewlekłą niewydolnością wątroby oraz wpływać na objawy towarzyszące tej chorobie, jak uczucie zmęczenia czy swędzenie. Ponadto wykazano, że u pacjentów z marskością wątroby występuje blokada enzymu, który wytwarza SAM-s, dlatego też funkcja detoksykujaca wątroby jest zaburzona. Suplementacja wydaje się hamować rozwój choroby.

 

Glycyrrihiza glabra L. (wyciąg z lukrecji gładkiej)

Glicyryzyna pochodzi z rośliny Glycyrrhiza glabra (lukrecja gładka) i jest stosowana w celach medycznych już od 500 r. p.n.e. Dla wątroby najważniejszymi składnikami lukrecji jest kwas glicyryzynowy, flawonoidy, izoflawonoidy, kumaryny i fitosterole. Glicyryzyna jest metabolizowana w wątrobie i wydalana do żółci. Czysta glicyryzyna jest o wiele lepiej wchłaniana z przewodu pokarmowego niż w postaci ekstraktu lukrecji.

Mechanizmy protekcyjne glicyryzyny polegają na hamowaniu peroksydacji lipidów błon komórkowych i eliminacji wolnych rodników tlenowych, ma ona również właściwości przeciwwirusowe. Wykazano hamujący wpływ ekstraktu roślinnego na namnażanie wirusów zapalenia wątroby typu A, HIV, opryszczki, ospy wietrznej.

Glicyryzynę podawano również chorym z wirusowym zapaleniem wątroby typu i spowodowało to większą przeżywalność oraz poprawę wskaźników laboratoryjnych uszkodzenia wątroby. Istnieją też dowody, że glicyryzyna hamuje replikację wirusa HCV i wzmacnia efekty terapeutyczne interferonu. Inne badania wskazały również na przeciwnowotworowe i odtruwające działanie glicyryzyny. Badania na zwierzętach wykazały, że glicyryzyna pobudza aktywność cytochromu P450.

Działanie lukrecji:

 • działa ochronnie na wątrobę
 • pomaga w funkcji detoksyfikacji wątroby
 • ma działanie przeciwirusowe

 

Referencje i dodatkowe badania:

[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl