Obsługiwane formy płatności

Dowiedz się więcej o jak płacić w sklepie

zobacz

Wysyłka

Sprawdź koszty wysyłki i czas realizacji Twojego zamówienia

zobacz

obowiązek dot. RODO

zobacz

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Wersje językowe

Paleta Diet

Momordica Charantia - cudowny owoc

momordica charantia w sklepie drlucas.com.plMomordica Charantia czyli przepękla lub balsamka ogórkowata należy do rodziny dyniowatych – Cucurbitaceae. Pochodzi z części tropikalnej Azji i Afryki. Jest jednoroczną, jednopienną rośliną płożącą o lejkowatych żółtych kwiatach. Ogórkowaty owoc pełen brodawkowatych narośli, bardzo przyjemnie pachnie i dochodzi do 20 cm długości i w zależności od dojrzałości barwę od zielonej do żółtej. 

Spożywanie owocu przepękli lub sporządzonego z niego wywaru (np w postaci herbaty Charantea) przynosi naszemuorganizmowi szereg prozdrowotnych działań:

1. Hamuje rozwój nowotworów. Roślina bogata jest w trójterpeny, fitosterole (stigmasterol, taraksasterol, spinasterol, lanosterol), saponiny (diosgenina, goyasaponiny) i alkaloidy. Białka i alkaloidy tej rośliny hamują rozwój nowotworów (chłoniaków). Są inhibitorami cyklazy guanylowej, która sprzyja rozwojowi łuszczycy, leukemii i niektórych nowotworów.

2. Hamuje rozwój wirusów w tym opryszczki, grypy, odpowiedzialnego za rozwój wielu chłoniaków Epstein-Barr a także wirusa HIV.

3. Podnosi odporność na infekcje wirusowe przyśpieszając i nasilając syntezę interferonu oraz zwiększając liczbę i aktywność komórek NK (natural killer cell)

4. Reguluje poziom cukru we krwi. Zawarty w przepękli glikozyd Charantyna oraz alkaloidy i proteiny  regulują poziom cukru w orgniźmie, oraz zwiększają tolerancje na hiperglikemię. Przyśpieszają wnikanie glukozy do wnętrza komórek, działając podobnie do insuliny. Zwiększają przy tym uwalnianie i aktywność insuliny. Diabetycy wzbogacający swoją dietę o wywar z przepękli zauważają spadek poziomu cukru we krwi do normalnych wartości.  

5. Aktywność przeciwbakteryjna. Wywar z przepękli wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, w stosunku do E. coli, Staphylococcus, Pseudomonas, Salmonella, Streptobacillus,Streptococcus i Helicobacter pylori. Hamuje także rozwój pierwotniaków, np. pełzaków Entamoeba histolytica.

6. Pozytywny wpływ na osoby aktywne sportowo, wpływ na kondycje fizyczną. Poza opisanym wyżej ułatwianiem utlenianie cukrów, wywar z przepękli  na  na odkładanie zapasów glikogenu w wątrobie i mięśniach, powodując wzrost masy i komórek mięśniowych.  Aktywuje różnicowanie komórek mięśniowych i tkanki łącznej i może zwiększyć wydolność fizyczną

7. Dodatkowo owoc jest bogaty w wapń, żelazo, miedź, fosfor i potas. 

Poza profilaktyką prozdrowotną i leczeniu cukrzycy wywar z przepękli, np w postaci Charantea jest szczególnie polecany w leczeniu osłabienia, atonii jelit, niedostatecznego wydzielania soków trawiennych, nowotworów, przewlekłych chorób skóry (łuszczycy, trądziku). 

Momordica charantia - cudowny owoc w sklepie drlucas.com.plMomordica charantia - cudowny owoc w sklepie drlucas.com.pl

Przeczytaj nasze artykuły by dowiedzieć się więcej:

jelitaOwoc aniołów

papaja w sklepie drlucas.com.plDziałanie papai

jelitaPapaina - co to takiego?

jelitaPapaja w walce z rakiem

Sklep jest w trybie podglądu

Copyright sklep z suplementami diety i probiotykami Dr Lucas 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: szablonsklep.pl

{nocache:97bfeb814220e49078df2ed0d7a85b93#0}
Sklep internetowy od home.pl